ARAÇ TANITIMI

Bu ders, aracın mekanik aksamının tanıtımını ve aracı nasıl hareket ettirip, nasıl durduracağınızı genel olarak kapsar.Öncelikle araca binmeden aracın etrafı kontrol edilir, lastiklerde gözle görülecek inme var mı diye bakılır. Araca önden gelerek binilir, indikten sonra arkaya doğru yürünür. Bu size, seyir halindeki diğer trafiği görüp ona göre tedbir alabilme adına yardımcı olacaktır.Aracınıza bindikten sonra, koltuk ve ayna ayarınızı kendi oturuş rahatlığınıza göre yapın ve emniyet kemerinizi taktıktan sonra aracınızı çalıştırın.Bu derste; viteslerin yerlerinden tutun da, pedaller, silecekler ve cam temizliğinin nasıl yapılacağı, kalorifer ve klima sistemi, ışıkların nasıl yakılacağı, radyo-navigasyon(varsa) ve daha birçok konu etraflıca anlatılacak, bazı kısa sorularla feedback alınacaktır. Kullandığınız aracınızı tanımanız size sürüş emniyeti sağlayacaktır.Ardından aracı hareket ettirme, vites büyütme ve vites küçültme ,emniyetli durdurma bu derste göreceğiniz uygulamalardır. Bazı durumlarda ders hocası direksiyon tarafına kendisi geçer ve bütün aşamaları anlatarak gösterir

İki Araç Arasına Park Etme

Genellikle yeni araç kullanmayı öğrenenlerin, en fazla park etmede zorlandıkları gerçeğinden hareketle, iki araç arasına park edeceğimiz zaman nelere dikkat etmemiz gerektiğini size detaylı bir şekilde sunuyoruz. Öncelikle park yapacağınız yerde park yasağı olmaması gerekir. park yasağı olmasa bile, park edeceğimiz alan, yolun fiziki durumu itibariyle uygun değilse, yada diğer sürücülerin yolunu daraltma, engelleme yapma ihtimali varsa, bu durumda oraya park etmekten kaçınmak gerekir. Park ederken şu hususlara dikkat ediniz:


1– Park edeceğiniz alanın, sizin aracınızın boyundan bir buçuk kat uzun olması gerekir. Yani yeterli boşluk varsa park edebilirsiniz.

2– Park etmiş aracın yanına 50cm mesafe kalacak şekilde, sizin sağ dış aynanız, park etmiş aracın sol aynasıyla hiza olacak şekilde, paralel biçimde durmalısınız.Durduktan sonra dörtlü sinyali yakıp, diğer sürücü ve yol kullanıcılarını kontrol etmelisiniz. 

3– Vitesi geri alıp, aracınızı ağır ağır geri hamle yaptırırken, sağ omuz hizasından, aracınızın sağ arka kelebek camının park eden aracın tamponuyla aynı hizaya gelmesine dikkat edin. Tam bu sırada direksiyonunuzu seri bir şekilde tam sağa kırıp yavaşça gelmeye çalışın. İşte bu esnada aracınızın burnu yola doğru kayacağından yolu tekrar tekrar kontrol edin.

4– Geri gelmeye devam ederken sizin sağ dış aynanız park eden aracın tamponuyla yine hizaya geldiğinde, bu seferde direksiyonu tam sola çevirin. Bazı durumlarda sola çevirme yaptığınızda, sizin sağ aynanız park eden aracın tamponunu 30cm geçmesi gerekir. Bu araç boylarıyla alakalı bir durumdur.

5– Geri gelmeye devam edin ve bir yandan sağ dış ayna yardımıyla kaldırımla olan uzaklık ve paralelliği hesaplayın. Araç kaldırıma tam paralel olduğunda durun ve tekerlekleri düz hale getirin.

yine hizaya geldiğinde, bu seferde direksiyonu tam sola çevirin. Bazı durumlarda sola çevirme yaptığınızda, sizin sağ aynanız park eden aracın tamponunu 30cm geçmesi gerekir. Bu araç boylarıyla alakalı bir durumdur.

Düz ve Virajda Geri Dönme

Düz yada virajda geri geri araç kullanmak, özel manevra gurubuna girer ve sizin dışınızda ki sürücü ve yayalara yol vermenizi, onları engellememenizi gerektirir. Bu manevra yapılacağı zaman yolun tek yön olmaması gerekir, zira tek yönlü yollarda geri geri araç kullanmak yasaktır. Geri manevra yapacağınız zaman, aracı yolun sağına, kaldırıma 30cm kala, paralel olacak şekilde durdurmalısınız. Dörtlü sinyali yakıp, yol emniyetini aldıktan sonra, yavaşça geri geri sürerken, ister iç ve dış aynalar marifetiyle, istenirse sağ omuz yönünde direkt arkaya bakarak manevranızı tamamlayabilirsiniz. Manevra esnasında sürekli ön ve arka trafik kontrol altında tutulmalı, gerektiğinde durup bekleme yapılmalıdır. Manevra yaparken sağ dış aynadan, kaldırımla olan mesafenizi ilk durduğunuzda ki gibi muhafaza etmelisiniz, yani gereksiz kaldırımdan açılıp yola doğru gitmeme veya fazla kaldırıma yanaşıp tekerleklerin kaldırıma sürtmesini engellemelisiniz. Burada doğru olan paralel bir şekilde manevrayı tamamlayabilmektir. Özellikle virajlı yollarda geri sürerken, yine yol emniyeti ve kaldırımla olan mesafe çok önemlidir.

Yol Verme ve Kavşak Düzeni

Maalesef ülkemizde kim erken davranırsa yol hakkı onundur anlayışı hakim. Bu yanlış durumu herşeyi kuralına göre öğrenerek, levhaları tanıyarak, modern ülkelerde olduğu gibi uygulamamız gerekir. Kavşaklar üç guruba ayrılır: 1- Eşit zeminli kavşaklar 2- Anayol kavşakları 3- Dönel yada Döner kavşaklar.Eşit zeminli kavşaklar; Bu kavşaklarda trafik düzeni levha ile düzenlenmemiştir. Bir başka deyişle, bu kavşaklarda geçiş üstünlüğünü düzenleyici levhalar olmaz. Yol hakkı sağdan gelen sürücülere aittir. Anayol kavşakların da durum farklıdır ve trafik düzenlemesi levhalarla yapılmıştır. Bu kavşaklarda levhaları kontrol ederek, yol vermemiz gerekiyorsa, durup yol vermemiz gerekir. Geçiş üstünlüğü bizdeyse gereksiz durup trafiğin akışkanlığına engel olmamamız gerekir. Bir diğer kavşak gurubu ise; döner kavşaklardır. Bu kavşaklarda geçiş üstünlüğü döner kavşakta dönen sürücülere aittir.Her üç kavşak gurubunda da sürücüler olarak yapmanız gereken, kavşaklara 30 metre kala hızı uygun hale getirip, sağ ve solu ikişer defa kontrol ederek, varsa levhalarıda dikkate alarak geçişi tamamlamamız gerekmektedir.Trafik kazalarının yarıdan fazlasının kavşaklarda olduğunu unutma!

Üç Hamlede Geri Dönüş Yapma

 Bu dönüş şeklide günlük hayatta sürücülerin sıkça yaptıkları özel manevralardan biridir.Dar yollarda, yani tek hamlede geri dönüş mümkün değilse, üç hamlede geri dönülebilir. Öncelikle geri dönüş yapacağınız yolun tek yön olmaması gerekir.Dönüş için en sağa yanaşılır, dörtlü sinyal yakılır,  yol, önlü arkalı kontrol edilir. Araç hafif ileri hareket ettirilirken direksiyon tam sola kırılır. Karşı kaldırıma 30cm kala direksiyon düz hale getirilir ve tekerlekler hafifçe kaldırıma temas ettirilir. Ardından vites geri alınır, yol tekrar kontrol edilir, bu seferde geri geri araç hareket ettirilirken direksiyon tam sağa çevrilir. Arka tekerlekler kaldırıma 30 cm kala, direksiyon düzeltilir ve tekerlekler yavaşça kaldırıma temas ettirilir.Vites ileri alınır, yol iki taraflı kontrol edilir ve araç ileri hamle yatığı anda direksiyon tam sola çevrilir. Aracın yönü gidilecek istikamete dönüldüğünde, sinyal kapatılır.Bu manevra esnasında şunlara dikkat etmek gerekir; Yoğun trafikte diğer sürücülerin sabırsızlığını dikkate almalı ve daha uygun ortam seçilmeli.Bir diğer husus, ön-arka manevra yaparken kaldırım üzerinde araca zarar verecek şeylerden aracı korumak gerekir.

Tek Hamlede Geri Dönüş Yapma

Tek hamlede geri dönüş yapma, özel manevra dediğimiz guruba girer. Genellikle yanlış girilen yollarda veya devamı bir şekilde mümkün olmayan yollarda, geri dönüş yapmanın en kolay şeklidir. Bir yoldan geri dönüleceği zaman dikkat edilecek husus, o yolun tek yön olup olmamasına dikkat edilir. Tek yön ise geri dönüş yapılmaz. Tek hamlede geri dönüş yapılacağı zaman, yolun azami genişliğini kullanabilme adına, en sağına yanaşılır ve dörtlü sinyal açılır. Yolda seyreden diğer trafik kontrol edilir, yol boş ise, direksiyon tamamen sola çevrilir ve yavaşça manevra tamamlanır. Aracın yönü dönmek istenilen istikamete döndüğünde direksiyon düzeltilir ve dörtlü sinyal kapatılır. Bu manevrayı yaptığınızda sizin dışınızdaki bütün herkese yol vermek zorundasınız, dolayısıyla trafik durumu müsait değilse, başka bir yerden dönüş yapmak gerekebilir. Gereksiz trafiği aksatma yada saygı kurallarını zorlama yapmak hem kurallara aykırı hemde bilinçli bir sürücü adayının yapmaması gereken bir davranıştır.

Sürücüler İçin Temel Bilgiler

1-) Takip Mesafesi kuralı hızımızın yarısı kadar metredir.

2-) Duruş mesafesi öndeki aracın arka lastiklerini görecek mesafedir.

3-) Sola dönüşler geniş kavisli, sağa dönüşler dar kavislidir.

4-) Otomobiller için hız kuralı:
• Şehir içi 50 km hız
• Şehir dışı 90 km hız
• Otoyol 120 km hız

5-) Geçiş üstünlüğü sıralaması:
• Ambulans
• İtfaiye
• Polis
• Koruyan ve korunan araçlar ve diğerleri

6-) Geçiş hakkı, taşı, araç ve yayaların yolu kullanmadaki öncelikleridir.

7-) Trafik Düzenlenmesi Önceliği
• Trafik Polisi (zabıtası)
• Trafik İşareti 
• Trafik Levhaları
• Yer İşaretleri

😎 Sollama Kuralları:
• Sinyal Vermek
• Sol aynamız ile kendisini sollayan var mı bakmak
• Karşı istikametten gelen aracın hızına ve uzaklığına bakmak
• Sollama yasağına dikkat etmek
• Tüm şartlar uygunsa sollama yapmak

9-) Sollamada Dikkat Edilecek Hususlar:
• Viraj, tepe noktalar, tünel, köprü, ışık yaklaşımı, kavşak yaklaşımları,
yaya-okul geçitleri yaklaşımlarına yaklaşırken hız ve sollama yapılmaz.
• Sol şerit devamlı kullanılmaz sadece sollamalar içindir
• Sağdan sollama yapılmaz
• Şerit değiştirmede şehir içi 30m kala, şehir dışı 150m kala hız düşürülür,
uygun şeride geçilir ve sinyal verilip dönüş yapılır.

10-) Sollama Bitim Kuralı, arka görüş aynasından (dikiz) sollanılan araç
görülene kadar düz gidilip aynadan görüldükten sonra sağ sinyalle önüne geçilmeli.

11-) Geçiş Hakları (aksine bir levha yoksa)
• Büyük araç küçük araca yol verir
• Motorsuz araç motorlu araca yol verir
• İnen araç çıkan araca yol verir
• Soldaki araç sağdaki araca yol verir (Kontrolsüz kavşak)
• Dönel kavşakta kavşak içindeki araca diğer araçlar yol vermeli.

Kayıp Ehliyet İşlemleri

2918 Sayılı Trafik Kanununa bağlı yönetmeliğin 83.maddesinde; “Zayi edilen ve yıpranmış olan sürücü belgeleri, sahibinin beyanı esas alınarak bir dilekçe ile müracaatı üzerine, yenisi verilerek değiştirilir” denilmektedir.

Zayiinden Sürücü Belgesi Çıkarmak İçin İstenilen Belgeler: 

1- Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne hitaben dilekçe.

2- Nüfus Cüzdanı aslı ve fotokopisi (2Adet)

3- 2 Adet vesikalık fotoğraf.

4- Sürücü Belgesi ücreti.

Yıpranma veya Kimlik Değişikliğinden Dolayı Sürücü Belgesi Değişimi.

1-Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne hitaben yazılmış dilekçe,

2-Nüfus Cüzdanı fotokopisi ve aslı,

3-Kimlik değişikliği var ise değişikliği belirtir belge, (Evlenme cüzdanı veya boşanma ilanı fotokopisi)

4-2 Adet fotoğraf,

5-Eski sürücü belgesi

Daha detaylı Bilgi İçin http://www.trafik.gov.tr/ adresinden öğrenebilirsiniz.

Park Teknikleri

PARK  ÖZELLİKLERİ 

SAĞ GERİYE PARALEL PARK

EMNİYETLİ BİR SÜRÜŞ İÇİN TAVSİYELER

ÖZLEMİMİZ: Trafik terörünün ve kazaların olmayacağı, yürek yakan feryatların biteceği bir ülke
Muhakkakki Hoşgörülü olmalıyız,bizden yol isteyenlere yol vermeliyiz,bu en çok 5 saniyemizi alır, 
hep gülümseyerek yol vermeliyiz, Bir gün bakarsınız yol verdikleriniz size yol verir…

1-) Kesinlikle alkollü olarak araç kullanmayın ve kullandırmamaya çalışın 

2-) Eskimiş lastiklerle yola çıkmayın kışın en az diş kalınlığı 3 mm yazın 2 mm olmalı (Dünya standardı ortalama 1,6 mm, yeni lastikler 8 mm) Yol ve hava şartları ne olursa olsun havalarını indirmeyin 

3-) Emniyet kemerinizi mutlaka takınız ve taktırınız Mümkünse arka koltuktakilere de taktırınız Unutmayın (50 KM HIZDA)ani fren esnasında ortalama ağırlıklar 40 kat artarak öne doğru fırlayacaktır Arka cam önüne sert cisimler koymayın bagajdaki sert cisimleri gerekirse sabitleyin Çocukları mutlaka çocuk koltuğuna oturtunuz 

4-) Gece ve gündüzleri mutlaka kısa farlarınız ı yakınız Farlarınız, Aynalarınız,Camlar,Stoplar,Park lambaları daima çalışır ve temiz olmalı Görüşü engelleyecek hiçbir cismi cama yapıştırmayınız (Aynalara Cd,Çavuş üzümü asmayın, arka cam önüne karpuz dilimi,kafası sallanan köpekler koymayın )

5-) Sileceklerinizi görüşün kapanmasını beklemeden çalıştırın lastiklerini gerekirse değiştiriniz 

6-) Sinyallerinizi yön değiştirmelerde mutlaka kullanın,Sinyal vermeniz size geçiş üstünlüğü sağlamaz kontrol ettikten sonra şerit değiştiriniz Başkasının sinyaline asla güvenmeyin 

7-) Yağmur un yağdığı ilk anlarda dikkatli olun hız azaltın,Mıcırlı ve sisli havalarda da hız azaltın 

😎 Direksiyon simidini mutlaka iki elle tutun ve 9 15 pozisyonun da olmalıdır 

9-) Koltukları mutlaka kendinize göre ayarlayın,direksiyona olan uzaklığınız omzunuzu koltuk sırtlığından kaldırmadan bileğiniz direksiyonun 12 noktasına değecek şekilde ayarlayınız Ayağınız pedallara basılı iken gergin olmamalı ve dizinizde normal bir açı olmalıdır 

10-) Acil fren durumunda daha kısa mesafede durmak için debriyaja ve frene birlikte basınız Daima seyir esnasında ön ve arka trafiği kontrol ederseniz algılama süresi kısalır ve daha kısa mesafede durabilirsiniz 

11-) Kırmızı ışıkta ve yaya geçitlerinde durduğunuz zaman geçit çizgilerini ihlal etmeyin ve bu sayede yeşil in yandığını daha rahat görebilirsiniz 

12-) Yolda geçiş hakkı için kimseyle çekişmeyiniz ve gülümseyerek yol veriniz bu sürücü bir müddet sonra kendiside yol vermeye başlayacaktır 

13-) Kırmızıda sonra yanan yeşil ışık esnasında arkadaki korna seslerini dikkate almayınız Kendinize 2 sn’lik bir zaman sağlayınız unutmayınız yandan çarpmalarda çok tehlikeli sonuçlar doğurur 

14-) Sisli havalarda kayganlık faktörü artacağından takip mesafesini artırınız siste önünüzdeki aracı değil de yolun sağındaki yol çizgisini eğer çizgi yoksa yolun sağ sınırını takip ediniz 

15-) Karşıdan gelen sürücü uzun farlarını yakmışsa sakın sinirlenip sizde yakmayın sakin olun hız azaltın onunla uğraşmayın karşı Tarafta herhangi bir engel varmış gibi davranın, farlarınızın ayarlarını mutlaka yaptırınız 

16-) Ön yolcu hava yastığı varsa 1 65 cm den küçük boyluları ön koltukta oturtmayın 

17-) Koltuk başlığı çarpmalarda hayat kurtarır araca bindiğiniz zaman ayarlarını kontrol edin.

18-) İlkyardım çantalarını göstermelik değil gerçek ilkyardım çantası bulundurunuz

Hangi Durumlarda Fren Kullanılır ?

Fren aracı sadece yavaşlatır. Durdurmayı yarayan sistem değildir. Bazı durumlarda frene basmakta tehlike yaratabilir. Örneğin bir vraja girildiğin zemin kaygan ise direksiyonu çevirdğimizde araç dönmeyip önden kaymaya başladı böyle durumda bir durumda frene basmamak doğru bir harekettir. Kayan yönün tersine direksiyon çevrilir aracın yönünü düzelmesi sağlanır.